Изберете език

Допустими бенефициери

Активни земеделски стопани на територията на цялата страна, които имат право на подпомагане по интервенцията за основно подпомагане на доходи за устойчивост, и които отглеждат в стопанствата си плодови насаждения от следните видове култури: малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, сливи (prunus domestica) и десертно грозде.

Цел

Подпомагането по тази интервенция има за цел да спомогне за по-добра  конкурентоспособност, икономическа жизнеспособност, за повишаване на нивото на специализацията на стопанствата и за подобряване на качеството на произведената продукция. Подкрепата по интервенцията осигурява по-стабилни доходи на производителите на плодове, гарантира им известна сигурност и възможности за преодоляване на трудностите, които срещат в дейността си. Интервенцията осигурява подкрепа на дейността на стопанствата в период, когато насажденията все още не са встъпили в плододаване и не могат да бъдат реализирани добиви и доходи от тях. 

Принос към Специфични цели

Специфична цел 1 Специфична цел 2  

Допустими дейности

Земеделските стопани, кандидати по интервенцията, следва да стопанисват и да заявят за подпомагане минимум 0,5 ха (заедно или поотделно) допустими за подпомагане площи с плодови насаждения от следните видове култури: малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, сливи (prunus domestica) и десертно грозде (за достигане на минималния праг от 0,5 ха е възможно комбинирането при заявяване с интервенцията за обвързано подпомагане на доходите – плодове). По интервенцията се заявяват само площи с допустимите култури, които не са встъпили в плододаване..

Ако насажденията са създадени след 14 март 2023 г. (датата на влизане в сила на Наредба № 3 от 10 март 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции) за заявените площи трябва да се представят през първата година на кандидатстване документи за закупен сертифициран и/или стандартен посадъчен материал. Земеделските стопани следва да представят:

а) опис, заверен от агроном, на документите, сертификатите, официалните етикети и опаковките, както и копие от дипломата на агронома.

Земеделският стопанин съхранява и представя посочените в описа документи, сертификати, официални етикети и опаковки при проверка на място.

или

б) фактури, издадени на името на бенефициента в периода от 1 октомври на годината, предхождаща годината на кандидатстване, до 30 септември на годината на кандидатстване; фактурите за посадъчен материал следва да са издадени преди декларираната в заявлението за подпомагане дата на създаване на насаждението.

Документите се представят в Системата за електронни услуги в периода от 1 до 31 януари 2025 г.

При отглеждането на овощните насаждения следва да са спазени съответните минимални агротехнически мероприятия.

Финансови параметри

Подпомагането е на ха допустима площ, отговаряща на всички, заложени по интервенцията, изисквания, и за кампания 2024 размерът му е 434,60 евро/ха.

Условията по интервенцията са актуализирани в съответствие с първо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.
 

mzhg