Земеделски стопани, които отговарят на изискванията за активни земеделски стопани.
Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си от 5 до 9 крави, които са с предназначение за производство на месо и/или мляко и чиито стопанства са в планински райони.
|
Отглеждането на животни в планински райони е предизвикателство за земеделските стопани, тъй като е обвързано с редица трудности – затруднено придвижване на хора и услуги, по-слабо развита инфраструктура, климатични особености и др. Особено затруднение срещат стопаните, отглеждащи едър рогат добитък, за който спецификите на планинското животновъдство са още по-меродавни. Природните и социално-икономическите ограничения в планинските райони, поставят допълнителни препятствия към устойчивостта на доходите на земеделските стопани. Включително затрудненията за осигуряване на необходимите количества концентриран фураж, липса на работна ръка и затруднения при механизацията на производствените процеси.
Продукцията, добита от животни, отглеждани в планински райони има добри показатели и нейното качество повишава конкурентното движение на суровини и хранителни продукти. Друг положителен отпечатък върху земеделския сектор е влиянието на говедовъдната дейности в планинските райони върху спецификите на ландшафта и поддържането на пасищата и ливадите. Затова прилагането на интервенцията е от голямо значение за развитието на говедовъдната дейности и за запазването на поминъка на населението в планинските райони.
|
Заявените за подпомагане животни по интервенцията трябва да:
- са на възраст от 22 месеца до 13 години;
- са идентифицирани и регистрирани в системата на БАБХ и са вписани в регистъра на животните в животновъдния обект;
- имат индивидуални паспорти;
- се отглеждат в животновъдни обекти, регистрирани по реда на ЗВД.
Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените крави най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане (за кампания 2024 г., до 26.09.2024 г., включително).
|