Земеделски стопани, които отговарят на изискванията за активни земеделски стопани.
Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 50 или повече овце-майки от всяка една местна порода, от която са заявили животни за подпомагане, включени в развъдни програми и/или 20 или повече кози-майки от всяка една местна порода, от която са заявили животни за подпомагане, включени в развъдни програми.
|
Застрашените от изчезване породи са дял от земеделския сектор, който има изключително значение за съхраняване на биологичното разнообразие, поддържане на естествените екосистеми, устойчиво развитие на регионите с природни ограничения за развитие на екстензивно земеделие, поддържане на националните традициите и местните общности. Заради това тяхното опазване е приоритет на националното стопанство, постигането на който допринася за устойчива продоволствена и демографска политика.
Прилагането на тази интервенция е насочено към поддържане на породния състав на застрашените от изчезване породи. Целта е добив на произведени по естествен начин, здравословни храни, със специфични, уникални за съответната порода качества. Повишената добавена стойност на тази продукция има пряко отношение към икономическото състояние на земеделските стопани, основно от необлагодетелстваните региони в страната.
|
В стопанството поне един животновъден обект за всеки вид заявени животни от породи за мляко да е в система за контрол и мониторинг на суровото мляко.
Заявените за подпомагане животни трябва да:
- са на възраст от 12 месеца до 84 месеца за овце и до 108 месеца за кози;
- са идентифицирани и регистрирани в системата на БАБХ и са вписани в регистъра на животните в животновъдния обект;
- са с доказан произход;
- са вписани в регистрите по чл. 18, ал. 6, т. 2 от Закона за животновъдството;
- имат издадени зоотехнически сертификати, които се проверяват служебно;
- се отглеждат в животновъдни обекти, регистрирани по реда на ЗВД.
Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените овце-майки и/или кози-майки най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане (за кампания 2024 г., до 26.09.2024 г., включително).
- Изисквания за реализация на мляко/млечни продукти:
- Земеделските стопаните, които реализират сурово овче и козе мляко, чрез първи изкупвач на сурово мляко, следва да имат регистриран валиден договор по реда на чл. 55б, ал. 5 от ЗПООПЗПЕС;
и/или
- Земеделските стопани, реализиращи мляко/млечни продукти, чрез директни доставки, следва да имат регистрация по реда на чл. 24, ал. 1 от Закона за храните;
и/или
- Земеделските стопани със затворен цикъл на производство, трябва да имат регистрирано млекопреработвателно предприятие, което е вписано в Националния електронен регистър на обектите за производство и търговия на едро и дребно с храни от животински и неживотински произход - Секция IX - Млечни продукти.
и/или
- Изисквания за реализация на животни:
- За реализираните животни за клане, износ или продажба в други стопанства, трябва да е издадено ветеринарномедицинско свидетелство от системата на БАБХ или документ за придвижване към държави от ЕС или трети страни.
В случай, че стопанството на кандидата не отговаря на изискванията за реализация в периода от 01.10. на предходната година до 30.09. на годината на кандидатстване, подпомагане не се предоставя за нито едно от заявените по интервенцията животни. |
Индикативната ставка за Обвързано с производството подпомагане за овце и кози включени в развъдни програми за кампания 2024 е в размер на 24,64 Евро на глава за първите 300 (включително) допустими за подпомагане животни и 19,71 Евро на глава за животните над 300-ото.
|