Отглеждане на непроизводствени междинни култури или покривни култури с последващо зелено торене;
Покривните култури трябва да бъдат на полето в периода от 15.10. на годината на кандидатстване до 15.02. на следващата година.
Междинните култури трябва да са на полето в периода от 1.10. до 1.12. на годината на кандидатстване и да се използват за последващо зелено торене.
Междинните култури/покривни култури са смески от не-житни култури и житни култури. Допустимите култури по еко схемата е комбинация от житни и нежитни култури от списък на допустими култури.
Не са площи с междинни култури/покривни култури площите, засети със зимни култури за получаване на реколта или използване за паша.
Изисквания към минимално изискуемите обработки:
Използват се за последващо зелено торене (посредством заораване, валиране, естествено измръзване или друг метод на механично терминиране на културата). Покривните култури се използват за осигуряване на покривка през зимния период. В периода на отглеждане на междинните култури/покривните култури не трябва да се прилагат изкуствени торове и продукти за растителна защита. Терминирането на културите не се извършва с хербицид.
Използване на външни органични подобрители на почвата, съгласно план за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном.
При внасяне на подобрител, количеството на осигурен общ азот трябва да не бъде по-малко от 10% от потребностите на културата и да не се надвишава 150 кг. общ азот на хектар.
„Органични торове и подобрители на почвата“ са органични подобрители, органични торове, органо-минерални торове, микробиални торове, растителни биостимуланти, обработен оборски тор.
Земеделският стопанин трябва да:
- има план за управление на хранителните вещества за културите в стопанството, който да бъде изготвен от агроном;
- спазва плана за управление на хранителните вещества и по-специално прилагането на торове, в съответствие с нуждите на културите. Планът и копие от дипломата на агронома, който го е изготвил, се представя не по-късно от три седмици след края на периода за подаване на заявления за подпомагане.
Доказването на вложените обеми подобрител на съответния парцел се извършва чрез разходооправдателни документи (представят се допълнително с декларация и опис по образец в периода 1-31.12. в годината на кандидатстване) и дневници за проведените растителнозащитни мероприятия и торене на съответния парцел.