Изберете език

Допустими бенефициери

В интервенцията са включени две операции:

  • Операция № 1 „Отглеждане на устойчиви сортове с разрешени за употреба в биологичното производство продукти за растителна защита“
  • Операция № 2 „Насърчаване на отглеждането на устойчиви сортове“

Всички земеделски стопани, трябва да:

  • са регистирани в ИСАК, които отговарят на изискванията за „активни земеделски стопани“ и стопанисват земеделски площи от минимум 0,3 ха;
  • притежават и предоставят официален документ за закупуване на посевния и посадъчен материал използван за засаждане за стопанската година;
  • предоставят ежегодна план-програма за извършване на дейностите по съответнта операция, който включва агроекологичните мероприятия извършени в периода на ангажимента, технологията за обработка на почвата, засадените култури/сортове.

Земеделските стопани трябва да преминат обучение или да докажат опит за прилагането на поетите от тях ангажименти в предходен програмен период.

В операция № 1 допустими за участие са земеделски стопани с общ размер на стопанството до 10 ха през първата година на кандидатстване или земеделски стопани с площта, за която е поет многогодишен ангажимент от 2023 г.

В операция № 2 допустими за участие земеделски стопани с площи, които не участват в ангажимент по операция № 1.

Цел

В съответствие с Националната стратегия за адаптация към изменението на климата приета с Решение № 621 на Министерския съвет от 25.10.2019 г. и План за действие до 2030 година, целта на интервенцията е да се подпомага отглеждането на култури и сортове от приоритетните сектори - плодове, зеленчуци, десертни лозя и билки, които притежават потенциал за адаптиране към измененията на климата и са устойчиви на промените свързани със засушаването причинено от промените в температурите. Предложените от Селскостопанска академия култури и сортове са включени в приложение на Наредба № 10 от 2023 г.

Принос към Специфични цели

Спецфична цел 4 Спецфична цел 5  

Допустими дейности

За осъществяването на дейността се използват култури и сортове, които са подходящи за отглеждане при специфични климатични условия за Република България, съгласно Списък изготвен от Селскостопанска академия, като:

По двете операции на интервенцията се предвиждат дейности и извършват планираните мероприятия от земеделския стопанин, които позволяват получаване на добив от заявените площи, като заявените площи с трайни насаждения не трябва да са преминали периода си на плододаване съгласно Наредбата за базисните цени на трайните насаждения

При извършване на дейностите от 2024 г. в операция № 1 не се използват минерални торове и продукти за растителна защита, различни от разрешените в биологичното производство.

Финансови параметри

За площите в операция № 1 „Отглеждане на устойчиви сортове с разрешени за употреба в биологичното производство продукти за растителна защита:

а. плодове - до левовата равностойност на 723,48 евро/ха;

б. зеленчуци - до левовата равностойност на 991,90 евро/ха;

в. билки - до левовата равностойност на 578,78 евро/ха;

г. десертно лозе - до левовата равностойност на 651,13 евро/ха.

 

За площите в операция № 2 „Насърчаване на отглеждането на устойчиви сортове:

а. плодове - до левовата равностойност на 135,49 евро/ха;

б. зеленчуци - до левовата равностойност на 342,57 евро/ха;

в. билки - до левовата равностойност на 108,39 евро/ха;

г. десертно лозе - до левовата равностойност на 121,94 евро/ха.

Максимално допустимата за подпомагане площ по операцията № 1 е 10 ха или до размера на площта, с която е поет многогодишния ангажимент от 2023 г., когато същият се изпълнява с площ над 10 ха.

Общата максимално допустимата за подпомагане площ по интервенцията е в размер до 50 ха на стопанство.

Ангажиментът може да бъде разширяван с до 10 % от размера на площта, с която е поет, но с не повече от 2 ха - до максимално допустимата за подпомагане площ по съответната операция.

За да се спази бюджетния пакет, горна граница (таван) за стопанство може да се определи ежегодно. Тя ще бъде приложена към общата сума на плащането, отпуснато на бенефициента съгласно степента, в която е ангажиран.

Приоритет

Основната цел на интервенцията е да насърчи отглеждането на специфични култури и сортове, които имат потенциал да се адаптират към изменението на климата. Финансовото подпомагане по интервенцията е насочено към земеделски култури от групите на плодове, зеленчуци, десертни лозя и билки.

Предложените от Селскостопанска академия земеделски култури и сортове са по-толерантни към определени видове стрес (високи и ниски температури, ниска и висока почвена и атмосферна влажност и др.), които въздействат по различен начин за развитие на културите в зависимост от вида на фактора и етапите от фенологичното им развитие (необходимост от допълнителни количества вода, допълнителни средства за противодействие на характерни болести и неприятели и др.).

Площите в интервенцията, които не са част от интервенциите за биологично производство, включват отглеждането на подбрани растителни сортове, с акцент върху адаптирането към различни местни почвени и климатични условия, сухоустойчивост и устойчивост на болести. Възможността площите в операция № 2 да могат да бъдат включени в доброволни ангажименти по еко-схеми, насърчаващи намалената употреба на минерални торове и продукти за растителна защита, се очаква да има и допълнителен положителен ефект по отношение на целевите стойности и показатели в тези интервенции.

Условията по интервенцията са актуализирани в съответствие с първо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

mzhg