Екипът на Министерство на земеделието и храните, представители на Държавен фонд „Земеделие“ и всички заинтересовани страни обсъдиха насоките за кандидатстване и условията по изпълнение по интервенцията за иновации в земеделския сектор от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Това стана по време на Тематична работна група, проведена в МЗХ. Дискусията имаше за цел да се представят възможностите за подпомагане на фермерите и агробизнеса при внедряване на модерни технологии и устойчиви практики, преди същите да бъдат публикувани за обществено обсъждане.
Интервенцията „Подкрепа на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ е насочена към стимулиране и споделяне на знания, дигитализация на процесите в селското стопанство, прецизно земеделие и адаптация към климатичните промени. Нейната цел е да спомогне за активното сътрудничество между представителите на науката и практиката за преодоляване на проблеми, пред които са изправени земеделските стопани.
По време на срещата заместник-министър д-р Лозана Василева подчерта, че иновациите не са само технологични решения, а включват и нови бизнес модели, устойчиви методи за производство и подобрения в логистиката и маркетинга на земеделските продукти. „Интервенцията ще спомогне за подобряване на конкурентоспособността и за преодоляване на предизвикателствата в сектора. Възможностите за иновации са ключови за дългосрочното развитие на сектора“, обясни д-р Василева.
Заместник-министърът уточни, че процедурата се отваря с бюджет от близо 2 млн. лева. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 100% от допустимите разходи, като максималният размер за проектно предложение е левовата равностойност на 15 000 евро. „Очаква се с този ресурс да бъдат подкрепени близо 65 проекта, насочени към създаване и развитие на иновативни решения в земеделието“, разясни д-р Василева.
Подпомагането предвижда финансирането на проучвания и анализи за приложимостта на новаторски проекти в конкретни географски райони и земеделски стопанства. Подкрепят се дейности за стимулиране на интерес с цел избор на подходящи партньори за прилагане на иновативното предложение и евентуално разширение на оперативната група. Допустими кандидати и партньори по процедурата ще са земеделски стопани, групи/организации на производители, горски стопани, институти, висши училища, браншови организации, съветници и др., които имат желание да си сътрудничат чрез партньорства за реализация на новаторски проекти.
Приемът по втори етап, планиран за втората половина на 2025 г., включва подкрепа по същинското функциониране на оперативната група и проектните дейности за осъществяване на сътрудничеството. Бюджет по него ще бъде в размер от 58,6 млн. лева.
„Иновациите са изключително важен приоритет както по Стратегическия план, така и в европейските политики. Надяваме се учени, бранш и земеделски производители да сформирате партньорства за намиране на иновативни решения в земеделието“, каза още заместник-министърът.