Изберете език

Допустими бенефициенти

  1. Браншови организации за производство и преработка на селскостопански продукти в сектор „Пчеларство“.
  2. Сдружения, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза, в които членуват лица, отглеждащи пчелни семейства в регистрирани животновъдни обекти – пчелини;
  3. Кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите, в които членуват физически лица, отглеждащи пчелни семейства в регистрирани животновъдни обекти – пчелини;
  4. Признати групи и организации на производители на мед и пчелни продукти и техните асоциации, признати по съответния ред от МЗХ.
  5. Висши училища;
  6. Научни институти.
  7. Центрове за професионално обучение.

Цел

Да осигури постоянно повишаване на знанията и уменията на пчеларите, с включване на практически обучения, наред с оптимизирането на достъпа до информация и иновации.

Налице е необходимост от насочване на интервенциите към обучителни и информационни дейности по теми, свързани с пчеларството, включително такива, свързани с опазване компонентите на околната среда и към такива, които осигуряват получаване на познания в областта на иновациите, цифровите технологии и оптимизиране на дейностите чрез съвременни методи на производство.

Принос към Специфични цели

 

 

Допустими дейности

1. Информационни семинари/лектории за повишаване на знанията по конкретни теми, насочени към сектор пчеларство;

Информационните семинари/лектории са: тематични срещи, на които ще се разглеждат и обсъждат конкретни приоритетни теми: технологии в пчеларството, маркетинг, право, ветеринарна медицина, управление на пчелното стопанство, цифровизация и дигитализация и др., имащи отношение към сектора, доказано чрез мотивирана обосновка. Допустимо е семинарите/лекториите/тематичните срещи да се провеждат в дневна, вечерна, дистанционна/онлайн/ или комбинирана форма, в зависимост от вида и продължителността им.

 

  1. Демонстрационни дейности и посещения на земеделски стопанства (демонстрационен обект) за краткосрочен обмен на опит.

Демонстрационните дейности са: практически занятия по определена тема с цел придобиване на информация и запознаване в реални практически условия с представяне на технологии (вкл. цифрови) и специализирана техника за извършване на различни пчеларски дейности;

Демонстрационен обект е всяко място, регистрирано в съответствие с действащото национално законодателство, на чиято територия се извършва демонстрационна дейност, свързана с процеса по отглеждане, преработка и/или предлагане на пазара на пчелни продукти;

 

  1. Разработване на наръчник /наръчници за добри практики, включително нормативни изисквания в пчеларството.

За дейностите по т. 1, 2 и 3 се изисква наличие на проект, включващ:

- подробна програма съдържаща времеви график на дейностите, обосновка за актуалност на темите/дейностите, резюме на информационните семинари/лектории или демонстрационните дейности, както и заложени цел и индикатори за резултат. Подробно съдържание и обхват на темите, който ще бъдат включени в наръчника. Към всеки проект се представя подробна финансова обосновка (разбивка на разходите).

Финансови параметри

Максималния размер на финансовата помощ за изпълнение на един проект, по допустимите дейности (информационни семинари/лектории, демонстрационни дейности или разработване на наръчник) е до 5000 лв.
 
 

mzhg