Изберете език

Допустими бенефициери

Земеделските стопани, заявили подпомагане по интервенцията, трябва да:

  1. са заявявали пчелин, на който са собственици или ползватели към началото на стопанската година, в която се подава заявлението за подпомагане съгласно актуалната информация в БАБХ;
  2. притежават и отглеждат не по-малко от 10 бр. пчелни семейства в заявения пчелин;
  3. са осигурили извършване на прегледите по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози по чл. 118, ал. 1 от ЗВД на пчелните семейства в пчелина;
  4. са вписани в ЕПОРД;
  5. не намалява броя на подпомаганите пчелни семейства в стопанството;

Земеделските стопани поемат и спазват доброволен многогодишен ангажимент по една от операциите в интервенцията с продължителност от 5 последователни години.

Земеделският стопанин заявява подпомагане за една от извършваната дейност:

  • "Осигуряване на опрашване в планински райони и защитени зони от мрежата Натура 2000 (стационарни пчелини)", в който се отглеждат не повече от 250 бр. пчелни семейства и е разположен в обхвата на защитени зони, част от Европейската екологична мрежа "НАТУРА 2000", и/или на планинските райони съгласно приложение № 1 към чл. 3, ал. 3 от Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват.

Заявеният пчелин трябва да е разположен така, че площта в радиус от 2,5 км от GPS координатите му е заета предимно (над 50% от площта) от тревна и храстовидна растителност или горски територии, включително акациеви, кестенови или липови гори.

  • "Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство)". Максималният брой пчелни семейства, с който се извършват дейностите, не надвишава 50 бр. и не е по-малък от 10 бр. Пчелните семейства е разположен на локацията за опрашване за минимум 14 дни, както следва:

- до границата (до 50 м от границата на земеделския парцел) или в земеделски парцел, заявен със земеделски култури по приложение № 10; ИЛИ

- така, че площта в радиус от 2,5 км от GPS координатите на пчелина е заета предимно (над 50% от площта) от тревна и храстовидна растителност или горски територии, включително акациеви, кестенови или липови гори.

Цел

Основна цел на интервенцията е земеделските стопани, да поемат ангажимент за отглеждането на пчелни семейства, като запазват необходимия брой в периода на ангажимента, за поддържане на биологичното разнообразие и екологично равновесие и осигуряване на преместването на пчелни семейства за опрашване на земеделски култури. Изпълнението на дейностите по двете операции от пчеларите се очаква да допринесе за поддържане на необходимия брой пчелни семейства за поддържане на биологичното разнобразие, с които да се осигури ефективно предоставяне на екоуслугата по опрашване в чувствителни територии на страната. В допълнение, разполагането на кошери на места с предимно некултивирана растителност ще се осигури разнообразна паша на пчелните семейства и по този начин по-високо качество на пчелните продукти за крайните потребители.

Принос към Специфични цели

Специфична цел 6    

Допустими дейности

Целите на мярката ще бъдат постигани чрез две операции:

Операция 1: Осигуряване на опрашване в планински райони и защитени зони от мрежата Натура 2000 (стационарни пчелини).

- Пчелинът на кандидата е разположени в обхвата на защитена зона от мрежата Натура 2000 и/или в планински райони от обхвата на Приложение № 1 към чл. 3, ал. 3 от Наредба за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват;

- Пчелинът е разположен така, че площта в радиус от 2,5 км е заета предимно (над 50% от площта) от тревна и храстовидна растителност или горски територии (в т.ч. акациеви, кестенови или липови гори), на които не може да се извършва друга земеделска дейност;

- Максималният брой пчелни семейства, за които може да се отпусне финансова помощ е 250 бр.;

Операция 2: Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство).

Максималния брой пчелни семейства, който се подпомага по дейността е до 50 броя. Годишно се подменят пчелни майки с млади племенни майки – минимум 2 на всеки 10 подпомагани пчелни семейства. Тези пчелни семейства не трябва да са финансирани по интервенция I.Е.7 –

Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери в Съюза, включително развъждане на пчели.

Кандидатът за подпомагане поема ангажимент за осигуряване на опрашване чрез преместване и разполагане на пчелни семейства в земи с естествена растителност или земеделски култури, като:

- Пчелинът на кандидата е разположени в район така, че в радиус от 2,5 км. източниците, съдържащи нектар и полен, се състоят предимно от тревна и храстовидна растителност или гори

ИЛИ

-  Предоставя договор със земеделски стопанин за площите, на които ще се извършва опрашването и периода на извършване на дейността.

Преместване и разполагане за период до 14 дни на локацията, където ще се извършва опрашването.

Финансови параметри

Операция  № 1: "Осигуряване на опрашване в планински райони и защитени зони от мрежата Натура 2000 (стационарни пчелини)":

а) с пчелин от 10 до 150 пчелни семейства - до левовата равностойност на 1577 евро годишно на стопанство;

б) с пчелин от 151 до 250 пчелни семейства - до левовата равностойност на 3865 евро годишно на стопанство; или

Операция  № 2: "Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства (подвижно пчеларство)" - до левовата равностойност на 1226,59 евро годишно на стопанство.

За да се спази бюджетния пакет, горна граница (таван) за стопанство може да се определи ежегодно. Тя ще бъде приложена към общата сума на плащането, отпуснато на бенефициента съгласно степента, в която е ангажиран.

 

Условията по интервенцията са актуализирани в съответствие с първо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.

mzhg