„Очакваме подходът Водено от общностите местно развитие (ВОМР) да обхване близо 90% от територията на страната, извън градовете с население над 30 000 души“. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева, по време на информационна среща в София, с представители на Местните инициативни групи за обсъждане прилагането на подхода за програмния период 2023-2027 г. „Бюджетът по процедурата, която е отворена в момента за прием, се осигурява чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и е в размер на близо 557 млн. лв.“, посочи д-р Василева.
Очаква се в новия период да бъдат финансирани между 90 и 100 Местни инициативни групи (МИГ), които ще обединят около 200 общини. „Така подходът ще достигне до над 2,2 милиона души, като ще се дава възможност за изпълнение на проекти, насочени към подобряване на условията на живот, развитие на местната икономика, устойчиво управление на природните ресурси и опазване на културната идентичност“, разясни заместник-министърът.
Д-р Василева подчерта значението на ВОМР като доказан инструмент за активиране на местния потенциал. „Нашата цел е тези средства да достигнат до Вашата общност и да се реализира желаният от всички нас ефект - подобряване на условията на живот, повишаване на конкурентоспособността на местните икономики, създаване на заетост, опазване на околната среда и съхраняване и развитие на местните идентичности. Всеки кандидат ще следва да премине през процеса на оценка и одобрение на Стратегията“, каза още заместник-министърът. Тя представи данни и за развитието, и разширението на обхвата на подхода през годините. „През 2007 – 2013 г. ние започнахме с прилагането на ЛИДЕР с 35 Местни инициативни групи, които включваха 57 общини, с около 25% от територията на страната и население над 800 хиляди души. Договорени и изпълнени бяха над 1330 проекта за инвестиции в малките местни общности със стойност на субсидията от близо 94 милиона лева“, поясни д-р Василева. Тя допълни, че в приключващия вече програмен период са финансирани 64 Местни инициативни групи, като подхода ВОМР вече се прилага на около 50% от територията на страната и 60% от територията на селските райони.
В обхвата на финансираните МИГ-ове попадат 117 общини, с население над 1,6 милиона жители. По време на срещата стана ясно също, че все още не е приключило договарянето на проектите към стратегиите за ВОМР, но техният брой вече надхвърля 2500 проекта, с обща стойност на субсидията над 300 милиона лева“.
Припомняме, че подаването на заявления по процедурата е изцяло електронно чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН), с използването на квалифициран електронен подпис (КЕП), а крайният срок за подаване на проектни предложения е до 26 май 2025 г.