Изберете език

Допустими бенефициери

Земеделски стопани, които отговарят на изискванията за активни земеделски стопани.

Земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 10 или повече женски биволи.

Цел

Отглеждането на биволи заема най-малък дял в животновъдния сектор. Тази дейност се отличава с висока трудо- и ресурсоемкост, но добиваната продукция намира реализация на млечни, месния и кожарския пазар. Пазарната ниша не е достатъчно разработена и притежава висок потенциал за развитие и силна конкурентоспособност. Предлаганите суровини и продукти от биволи попадат в сферата на луксозните и висококачествени пазарни асортименти. Прилагането на тази интервенция подпомага дейността на земеделските стопани и им осигурява възможност за устойчиво развитие и жизнеспособност. Високият потенциал на подотрасъла е основание финансирането по тази линия да бъде приоритетно.

Принос към СЦ

 

Допустими дейности

В стопанството поне един животновъден обект за всеки вид заявени животни да е в система за контрол и мониторинг на суровото мляко.

Заявените за подпомагане животни трябва да:

  • са на възраст от 36 месеца до 18 години;
  • са идентифицирани и регистрирани в системата на БАБХ и са вписани в регистъра на животните в животновъдния обект;
  • имат индивидуални паспорти;
  • се отглеждат в животновъдни обекти, регистрирани по реда на ЗВД.

Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените биволи най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане (за кампания 2024 г., до 26.09.2024 г., включително).

  • Изисквания за реализация на мляко или млечни продукти:
  • Земеделските стопаните, които реализират сурово биволско мляко, чрез първи изкупвач, следва да имат регистриран валиден договор по реда на чл. 55б, ал. 5 от ЗПООПЗПЕС;

и/или

  • Земеделските стопани, реализиращи мляко/млечни продукти, чрез директни доставки, следва да имат регистрация по реда на чл. 24, ал. 1 от Закона за храните;

и/или

  • Земеделските стопани със затворен цикъл на производство, трябва да имат регистрирано млекопреработвателно предприятие, вписано в Националния електронен регистър на обектите за производство и търговия на едро и дребно с храни от животински и неживотински произход - Секция IX - Млечни продукти;

Когато земеделските стопани не отговарят на поне едно от изискванията за реализация на мляко/млечни продукти, в периода 01.10. на предходната година до 30.09. на следващата година, финансово подпомагане не се предоставя за нито едно от заявените за подпомагане животни.

Финансови параметри

Индикативната ставка за Обвързано с производството подпомагане за биволи за кампания 2024 е в размер на 207,04 Евро на глава за първите 150 (включително) допустими за подпомагане животни и 165,63 Евро на глава за животните над 150-ото.

Условията по интервенцията са актуализирани в съответствие с първо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.
 

mzhg