Изберете език

Допустими бенефициери

Признати от министъра на земеделието и храните:

  • Организации на производители в сектор „Мляко и млечни продукти“;
  • Асоциации на организации на производители в сектор „Мляко и млечни продукти“;
  • Групи на производители в сектор „Мляко и млечни продукти“.

Цел

Предоставянето на подкрепа на групи на производители, организации на производители   и техните асоциации цели да стимулира сдружаването на земеделските стопани в сектор „Мляко и млечни продукти“ и повишаване нивото на организираност в сектора. Чрез интервенциите в рамките на оперативните програми в сектор „Мляко и млечни продукти“ се преследват целите, съгласно чл. 46 от Регламент (ЕС) 2021/2115.

Принос към Специфични цели

Специфична цел 3    

Допустими интервенции

I.Г.2.1 Интервенции, свързани с инвестиции в материални и нематериални активи

I.Г.2.2 Интервенции, свързани с научноизследователска и развойна дейност в областта на устойчивите производствени методи, включително устойчивост на болести по животните и смекчаване на изменението на климата и адаптиране, иновативни практики и производствени техники.

I.Г.2.3 Консултантски услуги и техническа помощ по-специално по отношение на техниките за устойчив контрол на болести по животните, устойчива употреба на продукти за здраве на животните, адаптиране към изменението на климата и смекчаване на това изменение, както и по отношение на условията на заетост, задълженията на работодателите и здравословните и безопасни условия на труд.

I.Г.2.4 Обучение, включително индивидуално обучение и обмен на най-добри практики, по-специално по отношение на техниките за устойчив контрол на болести по животните, устойчива употреба на продукти за здраве на животните, адаптиране към изменението на климата и смекчаване на това изменение, както и по отношение на използването на организирани платформи за търговия и стокови борси на спот и фючърсни пазари.

I.Г.2.5 Интервенции за популяризиране, комуникация и маркетинг, включително действия и дейности, насочени по-специално към повишаване на осведомеността на потребителите за схемите на Съюза за качество и за значението на здравословното хранене, както и към диверсифициране и консолидиране на пазарите.

Финансови параметри

Максималният размер на финансовата помощ от ЕС по интервенциите е минималната стойност от следните две ограничения:

  1. до 50% от реално извършените разходи, или
  2. до 6% от от стойността на предлаганата на пазара продукция от групата на производители или организацията на производители или асоциацията на организации на производители на мляко и млечни продукти.

Максималният размер на допустимите разходи за една оперативна програма не може да надвишава левовата равностойност на 500 000 евро.

Приоритет

Когато сумата на одобрената финансова помощ по допустимите за подпомагане заявления за одобрение на оперативна програма надхвърля наличния бюджет, постъпилите заявления се оценяват по критерии за оценка и се класират в низходящ ред до наличния бюджет. В случаите на повече от едно заявление с еднакъв брой точки, за които наличният бюджет е недостатъчен, той се разпределя между тези заявления пропорционално спрямо одобрените разходи.

Критерии за приоритет по интервенцията:

  1. Групи и организации на производители с членове над нормативно определения минимум, към датата на кандидатстване.
  2. Групи и организации на производители, които са признати от министъра на земеделието и храните най-малко 24 месеца преди датата на кандидатстване.
  3. Групи и организации на производители, които са заложили чрез изпълнение на оперативна програма двойно учеличаване на броя на членовете.
  4. Групи и организации на производители, които са заложили чрез изпълнение на оперативна програма постигане на целта концентрация на предлагането и пускане на пазара.
  5. Групи и организации на производители, които чрез изпълнението на оперативна програма са заложили създаването на работни места.

Асоциации на организации на производители на мляко и млечни продукти, признати от министъра на земеделието и храните – кандидати за оперативни програми.

 

mzhg