Допустими бенефициери
|
Активни земеделски стопани, които:
- са собственици/ползватели на животновъдните обекти, в които отглеждат заявените за подпомагане животни;
- спазват доброволно поети едногодишни задължения по съответната дейност/и;
- са заявили всички животни от допустимите категории за дейността по ал. 1, т. 1, буква "а", отглеждани в животновъдния обект, отговарящ на изискванията на чл. 9 и 10 от Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти (ДВ, бр. 41 от 2006 г.)
- във всички стопанисвани от тях животновъдни обекти, в които се отглеждат животни от вида ЕПЖ и/или ДПЖ, са регистрирани по реда на ЗВД и за всеки се спазва забраната по чл. 139, ал. 1, т. 17 от ЗВД;
Към заявлението за подпомагане се предоставя в ДФЗ становище, издадено от директора на съответната областна дирекция по местонахождение на животновъдния обект на БАБХ.
За животните, които са заявени за подпомагане по дейността „Намаляване употребата на антимикробни средства“, земеделските стопани разполагат и изпълняват схема/план за профилактични мероприятия, изготвен/а от регистрирания ветеринарен лекар, сключил договор за ветеринарномедицинско обслужване на съответния животновъден обект, и се заверява и одобрява от съответната ОДБХ на територията, на която се намира животновъдният обект.
Кандидатите могат да избират да изпълняват един или комбинация от ангажименти, свързани с хуманно отношение към животните и намаляване на антимикробната резистентност.
|
Цел
|
Чрез предвидените дейности по интервенцията ще се осигури по-дълъг период на пасищно отглеждане и повече свободно пространство в помещенията за отглежданите животни, което ще окаже благоприятно влияние върху тяхното здраве и благосъстояние, ще подобри жизнеността им и ще спомогне за повишаване накачеството на произведената продукция. Интервенцията цели и намаляване употребата на антимикробните средства чрез допълнителна ваксинация срещу заболявания, които допринасят да се намали употребата на антибиотици и да се подобри устойчивостта на животните към инфекции, като същите не са задължителни и не се заплащат от държавния бюджет съгласно Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и не са забранени съгласно политиката на Европейската комисия за борба с болестите по животните.
|
Принос към Специфични цели
|
|
|
|
Допустими дейности
|
По интервенцията е предвидено финансово подпомагане за доброволни ангажименти, насочени към отглежданите ЕПЖ и ДПЖ в следните дейности:
- Осигуряване на благоприятна жизнена среда/свободна подова площ на животните - не по-малко от 15 на сто над минималния задължителен стандарт за свободна подова площ (условия за настаняване на животните) съгласно приложение № 2 към чл. 9, ал. 1, т. 2 и приложение № 3 към чл. 10, т. 1, буква "а" от Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти.
- Осигуряване на свободно отглеждане на открито на животните не по-малко от 160 дни годишно свободно отглеждане на открито, от които 40 дни могат да бъдат на двора и не по малко от 120 дни за свободно пашуване. Пашата на заявените животни се извършва в периода между 15 март и 15 ноември при спазване на гъстота на животинските единици на цялата пасищна площ от стопанството, на която се извършва пашата в периода на извършване на дейността, до не повече от 2 ЖЕ/хектар.
- Намаляване употребата на антимикробни средства - Земеделските стопани изпълняват програмата за превенция и контрол на значимите заболявания, като прилагат към заявлението за подпомагане схема или план за профилактичните мероприятия, които ще се извършват от регистрирания ветеринарен лекар, сключил договор за ветеринарномедицинско обслужване на съответния животновъден обект за болестите, които не се финансират от държавния бюджет.
Информация за всички извършени мероприятия (ваксинации и лабораторнодиагностични изследвания) се въвеждат в ИИС на БАБХ и се съхраняват като записи в дневника по чл. 132, ал. 1, т. 13 от ЗВД.
|
Финансови параметри
|
Годишно компенсаторно плащане за:
- направление "Осигуряване на благоприятна жизнена среда/свободна подова площ за ЕПЖ":
- за ЕПЖ над 24 м. - до левовата равностойност на 91 евро/ЖЕ, а за заявените след 01.01.2024 г. – до левовата равностойност на 106 евро/ЖЕ;
- за говеда и биволи от 6 - 24 м. - до левовата равностойност на 63 евро/ЖЕ, а за заявените след 01.01.2024 г. – до левовата равностойност на 75 евро/ЖЕ;
- за телета и малачета - до левовата равностойност на 54 евро/ЖЕ, а за заявените след 01.01.2024 г. – до левовата равностойност на 64 евро/ЖЕ;
- направление "Осигуряване на благоприятна жизнена среда/свободна подова площ за ДПЖ" - до левовата равностойност на 103 евро/ЖЕ, а за заявените след 01.01.2024 г. – до левовата равностойност на 111 евро/ЖЕ;
- дейността "Осигуряване на свободно отглеждане на открито":
- говеда и биволи над 6-месечна възраст - до левовата равностойност на 36 евро/ЖЕ, а за заявените след 01.01.2024 г. – до левовата равностойност на 61 евро/ЖЕ;
- животни от рода на овцете и козите (ДПЖ) - до левовата равностойност на 31 евро/ЖЕ, а за заявените след 01.01.2024 г. – до левовата равностойност на 44 евро/ЖЕ;
- дейността "Намаляване употребата на антимикробни средства":
- за ДПЖ - до левовата равностойност на 89 евро/ЖЕ;
- за ЕПЖ над 24 м. - до левовата равностойност на 77 евро/ЖЕ;
- за ЕПЖ от 6 до 24 м. - до левовата равностойност на 54 евро/ЖЕ;
- за телета и малачета - до левовата равностойност на 46 евро/ЖЕ.
За да се спази бюджетният пакет, ДФЗ може ежегодно да определя горна граница (таван) на подпомагането за съответната интервенция за стопанство. Тя се прилага към общата сума на плащането за съответната интервенция, отпуснато на бенефициента съгласно степента, в която е ангажиран.
|
Условията по интервенцията са актуализирани в съответствие с първо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.
|
|